Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών

Το forum του ΣΜΕΔ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Κοινωνική Δικτύωση
Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

 

 Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
violetta
Επισκέπτης




Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠεμ 01 Σεπ 2011, 14:10

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη και την βοήθειά σας. Έκανα έναρξη επαγγέλματος ως Μεταφράστρια (κύρια δραστηριότητα ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ 74301100 και δευτερεύουσα ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 74301101) ώστε να μπορέσω να βγάλω μπλοκάκι στο ΙΚΑ για την εταιρεία που εργαζόμουν τότε ως υποτιτλίστρια, την AUDIO VISUAL. Δούλεψα εκεί από τον Ιανουάριο του 2009 έως και τον Οκτώβριο του 2009. Έχω πάρει μια αναλυτική κατάσταση ενσήμων που έχουν ως τελευταία ημερομηνία 10/2009. Πλέον όμως θέλω να μπω στο ΤΕΒΕ, οπότε πήγα, γράφτηκα πλήρωσα την εγγραφή 111,10 ευρώ, και μετά τους είπα ότι έχω κάνει ήδη έναρξη. Το αποτέλεσμα είναι να μου ζητάνε τώρα αναδρομικά τις εισφορές του ΤΕΒΕ από τον 1 του 2009. Μου λένε ότι ό,τι έκανα δεν ισχύει, κι ότι είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω.

Καταλαβαίνετε την θέση μου.

Δε νομίζω να είμαι η μόνη που έχει μπλοκάκι, και θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση, εφόσον λειτουργεί έτσι το σύστημα. Τουλάχιστον να υπάρχει μια γραμμή για το πώς θα δρούμε σε παρόμοιες περιστάσεις.

Ευχαριστώ,
Β. Τ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠαρ 02 Σεπ 2011, 13:35

Στη συνάδελφο απαντήσαμε ήδη κατ' ιδίαν.

Περισσότερα γι' αυτή την εμπλοκή με τους ασφαλιστικούς φορείς και τις δυσάρεστες συνέπειές της υπάρχουν π.χ. εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.smed.gr
argyroalykatora




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠαρ 09 Μαρ 2012, 10:14

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί να επικοινωνήσει κάποιος συνάδελφος μαζί μου που να είναι ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας στο ΙΚΑ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠαρ 09 Μαρ 2012, 16:26

argyroalykatora έγραψε:
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί να επικοινωνήσει κάποιος συνάδελφος μαζί μου που να είναι ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας στο ΙΚΑ;

Μέχρι να επικοινωνήσει μαζί σου κάποιος συνάδελφος με προσωπική πείρα, μπορείς να βρεις μια σχετική συζήτηση σε αυτό το νήμα του "κλειστού" φόρουμ (από τα μισά και κάτω περίπου).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.smed.gr
argyroalykatora




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠαρ 09 Μαρ 2012, 19:30

Μπορείτε να δώσετε στην Βιολέτα τα στοιχεία μου να επικοινωνήσουμε εκτός του φόρουμ; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ   Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ EmptyΠαρ 09 Μαρ 2012, 19:56

Έγινε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.smed.gr
 
Πρόβλημα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απαλλαγή από ΤΕΒΕ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών :: Δημόσια Συζήτηση - Ανοιχτό Φόρουμ :: Εργασιακά Θέματα-
Μετάβαση σε: